United Supermarket Weekly Matchups 2/6-2/12

Posted: 02/05/13 1:30 PM (Modified: 02/05/13 1:30 PM)

Check out the United Market matchups!

Matchups provided by The Frugal Family Life.

The United Supermarkets in Weatherford and Guymon, OK double coupons up to $1, but the rest of the stores (that I know of) in our state do not. For that reason, I will be giving you both prices in the deals below. You will see a final price for the stores that do not double, and then a Weatherford price since they double the coupons.




Pilgrim’s Pride Fryer Thighs or Drumsticks, $.99/lb




Chicken of the Sea Chunk Light Tuna, $.79

$0.50/1 Chicken of The Sea Product printable

Final Price = $.29

Double = FREE



C&H Granulated Sugar, $2.59

$0.75/2 C&H Sugar Products printable

Final Price = $2.22 each wyb 2

Double = $1.86 each wyb 2




Kraft Velveeta Cheesy Skillets, $2.00

$1/2 HERE

Final Price = $1.50 each wyb 2

Double = $1.00 each wyb 2




Keebler Club Crackers, $2.50

$1/2 Keebler Crackers or Sunshine Cheez-It Crackers, exp. 3/24/13 (RP 01/27/13 #2)

$1/2 Keebler Crackers printable

Final Price = $2.00 each wyb 2

Double = $1.50 each wyb 2




Nabisco Fig Newtons, Belvita Breakfast Cookies or Nilla Wafers, $2.99

$1/2 Belvita Breakfast Biscuits, exp. 3/9/13 (SS 01/20/13 R)

$0.75/2 Nabisco Cookies or Crackers, exp. 3/10/13 (SS 01/27/13 R) DND

Final Price = $2.49 each wyb 2

Double = As low as $1.99 each wyb 2 for Belvita




Lipton Family Size or Cold Brew Tea Bags, $1.67

$0.60/2 Lipton Tea Bags, Tea & Honey To-Go or Pitcher Size or any Iced Tea Mix, exp. 2/24/13 (RP 01/27/13 R)

$0.50/1 Lipton Tea Bags, Tea & Honey To-Go or Pitcher Size or any Iced Tea Mix, exp. 2/24/13 (RP 01/27/13 R)

Final Price = $1.17

Double =$.67




Kraft Fresh Take Cheese, $1.99

$0.55/2 Kraft Cheese, exp. 2/20/13 (SS 01/20/13 R)

Final Price = $1.72 each wyb 2

Double = $1.44 each wyb 2




Kellogg’s Apple Jacks or Froot Loops or Frosted Flakes, $3.00

$1/3 Kellogg's Apple Jacks, Corn Pops, Krave, Frosted Mini-Wheats, Crunchy Nut or Frosted Flakes Cereal printable

Final Price = $2.66 each wyb 3

Double = $2.33 each wyb 3




Healthy Choice Soups, $.99

$1/3 Healthy Choice Soup, exp. 2/28/13 (SS 01/06/13 R)

Final Price = $1.67 each wyb 3

Double = $1.33 each wyb 3




Rosarita Refried Pinto Beans, $.99

$0.55/2 Rosarita Beans, exp. 3/3/13 (SS 01/20/13 R)

Final Price = $.71 each wyb 2

Double = $.44 each wyb 2




Campbell’s Slow Kettle Soups, $2.50

$1/1 Campbell's Slow Kettle Style Soup printable

Final Price = $1.50

Double = $.50




Wishbone Dressing, $2.00

$0.70/1 Wish-Bone or Western Dressing, exp. 2/24/13 (RP 01/27/13 R)

Final Price = $1.30

Double = $.60




Axe Shower Gel, Shampoo or Conditioner, $3.50

B2G1 Axe Shower Gel or Detailer, exp. 2/10/13 (RP 01/27/13)

Final Price = $2.33 each wyb 3




Hiland Cottage Cheese, $1.97

$0.50/1 Hiland Cottage Cheese printable

Final Price = $1.47

Double = $.97




Betty Crocker Hamburger, Chicken or Tuna Helper, $1.00

$0.75/3 Hamburger Helper, exp. 3/30/13 (SS 02/03/13 R)

$1/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Dish, exp. 3/2/13 (SS 01/06/13 #2 R)

Final Price = $.66 each wyb 3

Double = $.33 each wyb 3




Progesso Recipe Starters or Classic Soups, $1.00

$1/2 Progresso Recipe Starters Cooking Sauce, exp. 3/23/13 (SS 01/27/13 R)

Final Price = $.50 each wyb 2

Double =FREE




Totino’s Party Pizzas, $1.00

$1/5 Totino's Crisp Crust Party Pizza Product printable

Final Price = $.80 each wyb 5

Double = $.67 each wyb 5




Totino’s Pizza Rolls, $1.00

$1/2 Totino's Rolls Snacks, exp. 4/20/13 (SS 01/27/13 R)

Final Price = $.50 each wyb 2

Double = FREE (If there is no size limitation on the coupon)




General Mills Cereals, $2..50

$0.50/1 Cheerios Original Cereal printable

$0.75/1 Peanut Butter Toast Crunch Cereal printable

$0.50/1 Cinnamon Toast Crunch Cereal printable

$0.75/1 Honey Nut Cheerios Medley Crunch Cereal printable

$1/3 General Mills Big G Cereals, exp. 2/16/13 (SS 01/06/13 #2 R)

$0.50/1 Chex Cereals: Rice Chex, Corn Chex, Wheat Chex, Honey Nut Chex, Chocolate Chex printable

Final Price = depends on what varieties are included in the sale




Betty Crocker Fruit Snacks, $2.00

$0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll printable

Final Price = $1.75 each wyb 2

Double = $1.50 each wyb 2




Pillsbury Grands Biscuits, $1.25

$0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits, exp. 2/23/13 (SS 12/02/12 R)

Final Price = $1.10 each wyb 2

Double = $.95 each wyb 2




Yoplait Gogurt, $2.00

$0.75/2 Yoplait Go-GURT Yogurt or Yoplait printable

Final Price = $1.63 each wyb 2

Double = $1.25 each wyb 2




PillsburyCinnamon or Crescent Rolls, $2.00

$1/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls printable

Final Price = $1.50 each wyb 2

Double = $1.00 each wyb 2




Green Giant Boxed Vegetables, $2.50

$0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables, exp. 3/2/13 (SS 01/06/13 #2 R)

$0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables printable

Final Price = $2.30 each wyb 3

Double = $2.10 each wyb 3




Cascadian Farm Cereals, $2.50

$0.75/1 Cascadian Farm Product printable

Final Price = $1.75

Double = $1.00




Progesso Soups, $1.50

$1/4 Progresso Soup, exp. 3/16/13 (SS 01/20/13 R)

Final Price = $1.25 each wyb 4

Double = $1.00 each wyb 4




Old Ed Paso Taco Shells or Refried Beans, $1.25

$0.60/3 Old El Paso Product, exp. 3/23/13 (SS 01/27/13 R)

Final Price = $1.05 each wyb 3

Double = $.85 each wyb 3




Nature Valley Granola Bars or Fiber One Granola Bars, $2.00

$0.50/2 Nature Valley Granola Bars printable

Final Price = $1.75 each wyb 2

Double = $1.50 each wyb 2




Chex Mix or Bugles, $1.33 each

$1/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack, exp. 3/23/13 (SS 01/27/13 R)

Final Price = $.66 each wyb 2

Double = $.33 each wyb 2




Smucker’s Preserves, $2.50

$1/1 Smucker's Jam, Jelly, or Preserve printable

Final Price = $1.50

Double = $.50




Chicken of the Sea Tiny Shrimp Pink Salmon or White Crab Meat, $2.50

$0.50/1 Chicken of The Sea Product printable

Final Price = $2.00

Double = $1.50




Chicken of the Sea Chunk Solid White Tuna, $1.25

$0.50/1 Chicken of The Sea Product printable

Final Price = $.75

Double = $.25




Chicken of the Sea Albacore or Chunk Light Tuna Pouches, $1.25

$0.50/1 Chicken of The Sea Product printable

Final Price = $.75

Double = $.25




All Laundry Detergent or Snuggle Fabric Softener, $3.99

$2/2 all Detergent Product printable

$2/2 All Liquid, Powder or Mighty Pacs Laundry Detergent, exp. 2/7/13 (RP 01/06/13 #2)\

$0.50/1 Snuggle Fabric Softener Liquid or Dryer Sheets, exp. 2/7/13 (RP 01/06/13 #2)

Final Price = $3.49 each wyb 2

Double = $2.99 each wyb 2




Cottonelle Bath Tissue, $6.99 (12 double rolls)

$1 off Cottonelle Toilet Paper, exp. 2/9/13 (SS 01/13/13 R)

Final Price = $5.99

Double = $4.99




Clorox Bleach, $1.99

$0.50/1 Clorox Liquid Bleach printable

Final Price = $1.49

Double = $.99




Pine Sol All Purpose or Clorox Toilet Bowl Cleaner, $2.00

$0.50/1 Pine-Sol Cleaner printable

Final Price = $1.50

Double = $1.00




Melitta Coffee Filters, $1.25

$1/1 Melitta Cone Filters printable (if included)

Final Price = $.25

Double = FREE



Eckrich Smoked Sausage, $2.99

$0.55/1 Eckrich Smoked Sausage printable

Final Price = $2.44

Double = $1.89




Land O’Frost Bistro Thin Sliced Meats, $2.50

$0.55/1 Land O'Frost Premium, Bistro Favorites, Canadian Bacon or Deli Shaved Meat, exp. 2/26/13 (RP 01/27/13 #2)

Final Price = $1.95

Double = $1.40




Crest Toothpaste or Oral B Toothpaste for Kids, $1.25

$1/2 Crest Toothpaste or Liquid Gel, exp. 2/28/13 (P&G 01/27/13 R)

Final Price = $.75 each wyb 2

Double = $.25 each wyb 2




Dial Bar Soap or Foaming Hand Wash, $1.99

$1/3 Dial Liquid or Foaming Hand Soap, exp. 2/10/13 (RP 01/13/13)

Final Price = $1.66 each wyb 3

Double = $1.32 each wyb 3



Have fun SAVING!!

Matchups provided by The Frugal Family Life.

 

 

Save on groceries!

{Related Posts}

H&R Block: File Free Online

HOT 50% off Any Size Canvas + Free Shipping

Save $8 on Kraft Products: Velveeta, Dressing, Cheese & More

Disclosure: Affiliate links are embedded in this post.

Add your comment:
Advertisement

Advertisement

Advertisement